Çerkez Kılıcı

03 Mart 2015 Salı 18:00
12
14
16
18

Dünyanın en hafif, en keskin ve hafifliğine göre en sağlam kılıcı Çerkes Kılıcı’ dır. Kılıcı diyorum ama aslında Çerkes Kılıcı teknik anlamda bir kılıç değildir. Peki nedir?... Rusların “Şaşka” dedikleri Çerkeslerin “Seş-Hua” yani büyük bıçak diye adlandırdıkları saldırı aletidir.

Kılıç bir profesyonel savaş silahıdır. Kabza ile namlu arasında eli koruyan “Balçak” kılıcın olmazsa olmazıdır. Eğer balçak yoksa o silah kılıç değildir diyebiliriz.

Örneğin yatağan” ın da balçağı yoktur. Dolayısıyla o da kılıç değildir. Kılıcın bütün özelliklerini üzerinde taşısa bile kılıç gibi kesici özelliği olsa da hatta kılıcın yaptığı görevi yapsa da “Yatağan” teknik anlamda bir kılıç değildir, sadece yatağandır.

Bu şuna benzer; MP5 bir otomatik tabancadır, ama bir savaş silahı değildir. G3 ise bir savaş silahıdır. MP5’ de 30 mermi kapasitelidir. O da otomatiktir ama bir iç güvenlik silahıdır. Profesyonel ordu silahı değildir.

Kılıç; kişinin boyuna göre ortalama olarak 85-95 cm. civarındadır ve mutlaka “Balçak” lıdır. İki ordu karşı karşıya gelir ve “Hücum” emriyle birlikte karşılıklı savaş olur. Bu sadece iki kişi arasında da olabilir tabi ki. Neticede kılıç karşılıklı savaş için üretilmiş bir askeri silahtır. “SEŞ-HUA” denilen Çerkes Kılıcı ise bir ordu silahı olmadığından aslında karşılıklı savaş silahı değildir. Zaten Çerkeslerin hiçbir zaman profesyonel bir ordusu olmadığından “gate” dedikleri karakteristik bir kılıçları da yoktur. Seş-Hua bir sivil savunma ve saldırı silahıdır. O yüzden çok hafiftir ve jilet kadar da keskindir. Ağırlığı 450 gr. kadardır. Yani olabileceğin en hafifidir. Saplama amaçlı olmadığından çok sivri değildir. Karşılıklı savaş amacı olmadığından çok kalın da değildir.

Şeş-Hua çok az eğimlidir ve sadece tek tarafı keskindir. Genel kılıçların aksine keskin tarafı üstte olacak şekilde taşınır. Bu yönüyle Japonların “Katana” sına benzer. Şeş-Hua’ nın kabzası da çok hafiftir. Ve namlu çeliği kabzanın sonuna kadar devam etmez. Buradaki amaç da hafifliği sağlamaktır. 

Kabzanın formu son derece sade âdete    bir bıçak kabzası gibidir. Kabzanın elden çıkmaması için arka kısmı bir kartal başı formundadır. Çok sık kullanım amaçlı olmadığından kabza kının içine saklanır sadece kartal başı olan kısmı dışarıda kalır.         

Namlu Kafkaslara özel çelikten imal edilmiş ve yine Çerkeslere özel tekniklerle su verilmiştir. Seş-Hua’ nın belki de en önemli özelliği “kan olukları” dır. Aslında namlu tamamen oluklardan ibaret demiş olursak abartmış olmayız. Osmanlı Kılıcı gibi Çerkes Kılıcında da oluklar mukavemeti azaltmadan hafifletme amaçlıdır.

Ünlü heykeltıraşlardan birisine; “bu muhteşem heykelleri nasıl yapıyorsun?” diye soruyorlar o da;“ben bir şey yapmıyorum mermerin fazlalıklarını alıyorum heykel oluyor” diye cevap veriyor. Aslında Seş-Hua aynen böyle… Çeliğin fazlalıklarını alıyorsunuz ve Seş-Hua oluyor.                                                                                            

  Fatih GENEL / fatih@genel.web.tr

Okunma Sayısı : 20200

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Yazılar
» KIYMETLİ BÜYÜĞÜMÜZ...
» ARI’NIN GİZEMİ
» ÇEVGAN
» OK ve YAY
» SİSTEM Mİ BİREY Mİ?
» TECRÜBE
» AHAL TEKE ATLARININ İZİNDE TÜRKMENİSTAN
» YENİ ZELANDA
» Eğitim Veriyormuş Gibi Yapmak
» Dünyanın Merkezinde Türkiye
» THANKS
» ALEXANDER THE GREAT
» SU KİRLİLİĞİ
» RENK NEDİR?
» Büyük İskender M.Ö.336
» Milli Mücadeleye Farklı Bir Bakış
» Mukaddes Yolculuk
» Osmanlı Kılıcı
» Piri Reis
» Baba Nasihatı


Ziyaretçi Defteri

İstatistik

scroll up